VÝSKUM NÁPOJOV

 

Martin, starší syn našich dobrých priateľov, navštevuje 5.ročník základnej školy pre talentované deti.  V júni sa na ich škole koná niečo ako vedecké sympózium, na ktorom žiaci prezentujú rodičom a pedagógom výsledky svojich vlastných výskumov, na ktorých pracovali počas roka.

 Tohtoročná Martinova téma výskumu bola veľmi zaujímavá  - zisťoval, ktoré nápoje deti v jeho veku pijú najčastejšie, ktoré nepijú vôbec, aký majú vzťah k minerálkam, čajom a podobne. Tiež sa zameral na zloženie bežne predávaných nápojov a na ich vplyv na ľudský organizmus. Vo svojej práci mal veľa zaujímavostí a jednou z nich bol aj pokus s našimi mačkami.

Na začiatku bol telefonát....

"Marti, máme na teba jednu veľkú prosbu, ale neviem, či s tým budeš súhlasiť. Týka sa to tvojich mačičiek," začala mi do telefónu vysvetľovať Maťkove vedecké zámery jeho mama, moja najlepšia priateľka.  Opatrne som sa spýtala, o čo by konkrétne malo ísť. Priateľstvo si veľmi vážim, ale moje mačky sú predsa len mojou srdcovou záležitosťou. A obetovať ich vede? Nikdy!

Keď som zistila, o čo konkrétne pôjde a že sa pri tom moje mačky vede obetovať nemusia, súhlasila som. Maťko mal totiž super nápad - dokázať prirodzenú inteligenciu zvierat, ktoré si inštinktívne vedia vybrať ten nápoj, ktorý je pre ne najzdravší (na rozdiel od  detí a mladých, ktorý preferujú nezdravé sladené nápoje ako Sprite, Fanta, Cola alebo Pepsi). Pred samotným pokusom padla ešte otázka, či sa nebojím, že sa mačičky napijú z inej misky ako s čistou vodou a či sa im potom niečo nestane... Moja dôvera v ich intelekt zahnala aj tieto posledné pochybnosti.

Prišiel deň "D"

 Malý vedec Maťko k nám prišiel aj s bratom a svojimi rodičmi. Ich návšteva bola od začiatku troška iná ako inokedy. Priznám sa, že keď sme položili na zem 4 označené misky a naplnili sme ich príslušným obsahom, trošku som sa obávala, či mačičky nesklamú moju dôveru...

Keď bolo všetko pripravené, zavolali sme našich tigrov a sledovali ich reakcie.

Obzreli si všetky misky, privoňali k ich obsahom a bez váhania sa hneď rozhodli...

Najlepšia je .......... VODA!!!

Micky nesklamali. Ich zdravý rozum im nedovolil piť iný nápoj ako vodu.  Škoda, že my sme už zabudli na naše prírodné korene  a  nechali sme naše inštinkty potlačiť farebnými reklamami na "zdravé" nápoje. Jediné, čo ma teší, je fakt, že výskum robilo dieťa a medzi nápoje nezaradilo napríklad dobré moravské víno.  Preto si môžeme s Maťkovými rodičmi aj naďalej príležitostné deci kvalitného vína "inštinktívne" odobriť =)

späť